HomeAbout usMeetings & AdvertisersClub Officials2016 Shows Winners Patronage for Kernow AS Show & Judge's for 2016Club's & Societies of IntrestBird Breeder's & seller of Kernow A.S.Pet Shop's & Seed SuppliersContact Us
kernowas.co.uk
Kernow A.S.
2015 Show Winners
2016 Show Winner
2016 show winner
2016 Show Winner
2016 Show Winner
2016 Show Winner
2016 Show Winner
2016 Show Winner
2016 Show Winner
2016 Show Winner
2016 Show Winner
2016 Show Winner
2016 Shows Winners
Best Budgerigar in Show - A.Piper                              Best Norwich - J.Hosking
Best Y/B in Show - A.Piper                                            Best Champion - J.Hosking
Best A/A in Show - A.Piper                                            Best Opp/Sex - J.Hosking
Best Y/B Opp/Sex - A.Piper                                           Best Unflighted - J.Hosking
Best A/A Opp/Sex - A.Piper                                           Best Border - B.Jose
Best Champion Y/B - A.Piper                                       Best Champion B.Jose
Best Champion A/A - A.Piper                                       Best Novice - S.Brokenshire
Best Intermediate Y/B - M.Gulley                                 Best Green - B.Jose
Best Intermediate A/A - G.Trenerry                             Best White - T.James
Best Novice Y/B - S.West                                             Best Gloster - P.Martyn
Best Novice A/A - D.Whitehead                                  Best Champion - P.Martyn
Best Beginner Y/B - A.Moreton                                   Best Novice - S.Brokenshire
Best Beginner A/A - P.Dennison                                Best Opp/Head - P.Martyn
Best Junior Y/B - B.Stevens                                        Best Unflighted - P.Martyn
Best Junior A/A - B.Stevens                                        Best New Colour - S.Kearns
Best Light Green - M.Gulley                                        Best Champion - D.Lamacraft
Best Dark or Olive Gieen - A.Piper                            Best Novice - S.Kearns
Best Skyblue - I.Hewit                                                  Best Intensive - S.Kearns
Best Colbalt,Mauve or Voilet - A.Piper                       Best Non Intensive - Mrs.J.Radford
Best Grey Green - A.Piper                                           Best Fife - J & M.Curnow
Best Grey - A.Piper                                                       Best Champion - J & M.Curnow
Best Opaline Green - M.Gulley                                  Best Novice - D & M.Bates
Best Opaline Bule - G.Trenerry                                 Best Green - J & M.Curnow
Best Cinnamon Green - K.Cocks                             Best Cinnamon - J & M.Curnow
Best Cinnamon Bule - S.West                                  Best White - J & M.Curnow
Best Opaline Cinnamon - I.Hewit                             Best Lizard - D.Lamacraft
Best Lution - A.Piper                                                   Best champion - D.Lamacraft
Best Albino - A.Piper                                                   Best Mule/Hybird - J.Haywood
Best Whitewing - I.Hewit                                            Best Novoice - J.Haywood
Best Crest - R.Brokenshire                                       Best Foreign - R.Birkwood
Best Spangle Green - G.Trenerry                            Best CYOB Foreign - G.Trenerry
Best Spangle Blue - A.Piper                                     Best Seedeater - Mr & Mrs J.Lee
Best Double Factor Spangle - M.Gulley                 Best Australian Finch - Mr & Mrs J.Lee
Best Dominant Pied - A.Moreton                             Best Parrotlike - Mr & Mrs J.Lee
Best Recessive Pied - R.Brokendhire                   Best  Softbill - P.Crowe
Best Yellowface - M.Gulley                                       Best Lovebird - S.West
Best Clearbody - E.Swan                                         Best Java Sparrow - R.Birkwood
Best AOC - R.Brokenshire                                       Best  Bengalese - Miss.L.Rochester
Best Team - I.Hewit                                                   Best Champion - D & M.Bates
Best Minitures - Miss.L.Rochester                         Best Junior - Miss.L.Rochester
 
 
Best Zebra Finch - P.Cannan
Best Champion Adult - P.Cannan
Best Champion BBE - P.Cannan
Best Novice Adult - R.Birkwood
Best Novice BBE - R.Birkwood
 Best Junior - Miss.C.Langton
Best Junior BBE - Miss.L.Rochester
 
<< All categories
0 items total


Home|About us|Meetings & Advertisers|Club Officials|2016 Shows Winners |Patronage for Kernow AS Show & Judge's for 2016|Club's & Societies of Intrest|Bird Breeder's & seller of Kernow A.S.|Pet Shop's & Seed Suppliers|Contact Us